Prospan Bebek-Çocuklar İçin Bitkisel Öksürük Şurubu- Özellikleri, Kullananlar ve Fiyatı

Bugün size bebek ve çocuklar için doktor tavsiyesiyle kullanılabilecek bitkisel bir öksürük şurubunu anlatacağım. Prospan; kimyasal kirlilikten korumak istediğimiz çocuklarımız için duvar sarmaşığı bitkisinden yapılmış, güzel bir bitkisel öksürük şurubu.

Yazımızı iki bölüm halinde planladık. Birinci bölümde, prospan öksürük şurubunun özellikleri ve kullanım şekillerinden bahsedeceğiz. İkinci bölümde ise, kullananlar- kullanıcı yorumları olarak prospanı kullandığımızda ne gibi etkiler gördüğümüzden bahsedeceğiz.

Bitkisel ilaçlar her zaman kullanımı konusunda tavsiyelerde bulunduğumuz ilaçlar. Ancak, öksürük rahatsızlığı bir çok rahatsızlık dolayısıyla meydana gelebilir. Vücutta ciddi bir iltihap birikmesi olabilir, ciğerler fonksiyonunu yerine getiremez hale gelmiş olabilir, kalp rahatsızlıklarının ve hatta kanserin bile belirtisi olabilir. Çok durumda öksürüğü çoğu kez bitkilerin etken maddeleri kullanılarak yapılan kimyasal ilaçlar bile yeterli olmayabilmektedir. Bu kapsamda, kendi kendinize basit bir belirti üzerine doktorluk yapmadan, mutlaka hastanın doktora görünmesi gereklidir. Bitkisel şuruplar tedaviye destek olarak doktor tavsiyesiyle kullanımı uygun olan ürünlerdir. Bu konuyu unutmayın. Faydalılardır ancak, doktorumuza danışmamız her zaman daha iyidir.

(100 ML.) BİTKİSEL ÖKSÜRÜK ŞURUBUNUN PROSPAN FİYATI: 12.50 TL.

PROSPAN ÖKSÜRÜK ŞURUBUNUN İÇERİĞİ NEDİR?
PROSPAN ŞURUP’un 100ml’sinde 0,7gr, yaklaşık 1 tatlı kaşığına denk gelen 5ml’sinde ise 35 mg, bilimsel ismi Hedera helix olan duvar sarmaşığı bitkisinin yaprağının özü bulunmaktadır. PROSPAN ŞURUP “standardize” edilmiştir, bunun anlamı ve önemi, açılan her PROSPAN şişesinin her 5ml’sinde 35 mg Hedera helix yaprağı ekstresinin bulunacağının garanti edilmesi demektir. Bu içerik hiçbir şekilde farklılık göstermez. Diğer yandan standardize bir bitkisel ilaç olması, PROSPAN ŞURUP’un en iyi tedavi edici etkinliğe sahip olmasına da olanak tanır.

BİTKİSEL TEDAVİ ve PROSPAN’IN ORTAYA ÇIKIŞI
Hastalıklara karşı koruyucu ya da tedavi edici etkileri olduğu düşünülen bitkilerin ya da bitki kısımlarının hastalarda kullanılmasına FİTOTERAPİ (BİTKİSEL TEDAVİ) adı verilir. Kullanılan bitkinin etkili olduğu düşüncesi, geleneksel tedavi yöntemlerine dayandırılır. Bitki ham haliyle ya da çeşitli işlemlerden geçirilerek tedavi amacıyla kullanılır.
Engelhard Arzneimittel GmbH & Co. KG firmasının 3. kuşak sahibi ve eczacı Dr. Karl Engelhard, boğmacası olan kendi kızının bıktırıcı öksürük krizlerinden dolayı, 1949 yılında, öksürük giderici özellikleriyle bilinmekte olan Hedera helix’in yani Duvar Sarmaşığı’nın iyileştirici özelliklerini araştırmaya başladı.

Engelhard laboratuvarlarında çalışan bilim adamları, tüm duvar sarmaşığı bitkisi incelendiğinde, en yüksek konsantrasyonda etkin madde ve bileşenlerin, bitkinin yaprakları içerisinde bulunduğunu keşfettiler. Bu nedenle, PROSPAN® etkin maddesi ve bileşeni için özel bir ekstraksiyon (özütleme) yöntemi geliştirildi.

Sonuçta, 1950 yılında PROSPAN ilk kez Almanya’da kullanıma sunuldu.

PROSPAN’IN ÖZELLİKLERİ NELERDİR, NASIL KEŞFEDİLMİŞTİR?
Solunum yolu hastalıklarına yol açan çeşitli virüsler, hemen her kış solunum yollarımıza bir şekilde yerleşmenin yollarını bulur. Enfeksiyona bağlı olarak sıklıkla balgam artışına neden olurlar.
Bronş duvarını döşeyen bir tür koruyucu örtüya ait hücrelerin yüzeyinde yer alan titrek tüyler bu aşırı salgıyı artık uzaklaştıramadığında, uyarılan öksürük refleksi ile solunum yolları temizlenmeye çalışılır.

Bu gibi durumlarda DUVAR SARMAŞIĞI gibi çok tanıdık bir bitki, balgamı sulandırıcı- söktürücü ve de öksürüğü giderici etkileriyle yardıma yetişir.

PROSPAN T.C. Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı ilk bitkisel öksürük şurubudur.

Bitkisel ilaçlar söz konusu olduğunda, genellikle klinik araştırmalar ya sınırlı kalmakta ya da hemen hiç bulunmamaktadır. Oysa duvar sarmaşığı yaprağının öksürük tedavisinde 3’lü terapötik etkisi klinik araştırmalarla kanıtlanmıştır.
Öksürük tedavisinde PROSPAN’ın özgün 3’lü etkisi aşağıdaki gibidir;
1. Balgamı sulandırıp atılmasını kolaylaştırır
2. Daralan bronşların genişlemesini sağlayarak rahat soluk aldırır
3. Sonuçta öksürük yakınmasını giderir.

Sadece tek bir ilaçla, kombinasyon yapmaya gerek duymadan bu 3 etkiyi elde edebilmek için PROSPAN tek seçenektir. Bilinen bir ilaç etkileşimi ve ciddi bir yan etkisi olmadığından PROSPAN, hastalara önemli bir kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

PROSPAN bilimsel adı Hedera helix folium olan Duvar Sarmaşığı yaparğının özünden elde edilmektedir. PROSPAN’ın 1 tatlı kaşığına denk gelen 5ml’ sinde 35 mg standardize Hedera helix folium (Duvar sarmaşığı yaprağı) ekstresi bulunmaktadır. Bu madde, PROSPAN Şurup’un etkin maddesini oluşturur.

Hedera helix (Duvar sarmaşığı), antik çağlardan bu yana öksürük tedavisinde kullanılmakta ve etkinliği iyi bilinmektedir.Duvar sarmaşığının kullanımı, özellikle Avrupa’da çok eskilere dayanır. Sadece “çok iyi bilinmekle kalmayıp, aynı zamanda oldukça ünlü bir bitki olma unvanına da sahiptir. Antik çağlarda “dostluk” simgesi olarak kullanılmış, kötü ruhları kovucu olduğuna inanılmıştır. Dillerde, dinde, ritüellerde, bilim ve sanatta sağlam kökleri vardır.

Antik zamanlarda, “tıp biliminin babası” Hipokrat, sarmaşığa bir tıbbi bitki olarak popülaritesini kazandırmıştır. Hipokrat, sarmaşığın iyileştirici özellikleri ve unsurları hakkında hiçbir şey bilmemesine rağmen, bu bitkinin kökleri, yaprakları ve meyvelerini hem dahili hem de harici olarak kullanmıştı. O zamanlar, sarmaşığa benzersiz iyileştirme gücünü bitkinin içinde yaşadığına inanılan tanrıların ve ruhların verdiği zannediliyordu. İyileştirdiği düşünülen hastalıklar arasında dizanteri, kulak ağrısı, gut ve ateş sayılabilir.

16. yüzyıldan itibaren, sarmaşığın solunum hastalıklarına çare olabilecek bir bitki olması ve giderek öksürük tedavisinde daha fazla kabul gördüğünü gözlemlenir. Halk ilacı olmaktan öksürüğe karşı bir alternatif ilaç olarak bilimsel dayanaklı tıp uygulamasına girerek önemini artırması ise 19. yüzyılda gerçekleşmiştir.

Duvar sarmaşığının solunum hastalıklarının tedavisindeki önemi biraz da şans eseri keşfedildi. Bir doktor, Güney Fransa’da yaşayan çocukların başka yerlerdeki akranlarına kıyasla daha az öksürük problemi yaşadıklarını gözlemledi. Merak ederek nedenin araştırdı ve o bölgede çocukların sütlerini sarmaşıktan yapılmış tahta kaplar içinde içtiklerini saptadı. Böylelikle sarmaşığın sütün içine geçen birtakım maddeler içerdiği ve bu yolla öksürüğe karşı etkili ve yararlı olduğu sonucuna vardı.

PROSPAN’I HANGİ DURUMLARDA HEKİMLER ÇOCUK HASTALARA ÖNEREBİLMEKTEDİRLER?

PROSPAN 0 yaştan itibaren tüm hastalarda güvenle kullanılabilir.
Şeker içermediğinden diyabet hastalarının kullanımına da uygundur.
İstenirse solunum yolunun tüm enflamasyonlu durumlarının tedavisine yardımcı olarak kullanılabilecek bir öksürük şurubudur.

PROSPAN’IN YAN ETKİLERİ VAR MIDIR?
PROSPAN’ın bildirilmiş ciddi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

PROSPAN KAÇ YILDIR KULLANIMDA?
PROSPAN halen tüm Dünya’da 70’i aşkın ülkede satılmaktadır. 1950 yılından bugüne, 60 yıldır güvenle kullanılmaktadır.

PROSPAN ÖKSÜRÜK ŞURUBU HANGİ DOZDA VERİLİR?
PROSPAN, 0 yaştan itibaren güvenle kullanılabilir.
0 – 5 yaş arası çocuklarda günde 3 defa 2,5ml.
6 yaş üstü çocuklar için günde 3 defa 5ml.
18 yaş üzeri yetişkinlerde günde 3 defa 5 – 7,5ml
şeklinde kullanılır.

PROSPAN KULLANICI YORUMLARI

Prospan Türkiyede ve dünyada insanlar tarafından uzun yıllardır kullanılan bir bitkisel öksürük şurubudur. Bir çok ilacın kesemediği öksürüklere faydalı olduğunu, bir kişinin öksürüğünü azalttığını sıklıkla duydum veya uzaktan gözlemledim.

Prospandan fayda gören insanlar kadar, etkisini yeteri kadar hissetmeyen insanlar olduğunu da sık sık duydum. Bu durumda, doktor tavsiyesi çok önemlidir. Çünkü belli ki yanlış bir tanı üzerine prospan kullanmışlar. Siz eğer doktor tavsiyesi almazsanız, geçen zaman zarfında, bebeğinizin ve çocuğunuzun hastalığı iyice ilerleyip zature veya bronşit gibi daha ağır hastalıklara dönme ihtimali de mevcuttur.

Sonuç olarak, prospan öksürük şurubunun öksürüğümüze iyi geldiğini sıklıkla tespit ettik. Ancak, bitkisel bile olsa, öksürük şurupları nefes alma sistemini baskıladıklarından dolayı kullanımı kontrollü yapılması gereken ilaçlardır, doktor tavsiyesi ve kontrolü çok önemlidir.

Geçmiş olsun.

64 people like this post.
Yasal Uyarı; Bitkisel ilaçları tıbbi- kimyasal ilaçlarla kullanmadan önce doktronuza danışınız. Yukarıda ve bu site içinde yer alan bilgiler site yöneticisinin ve ziyaretçilerinin sadece şahsi görüşleridir. Bilimsel olarak ispat edilmemişlerdir. Burada yer alan bilgiler hatalı veya güncelliğini yitirmiş olabilir. Okuyucularımızın bu siteden öğrendiklerini uygulamalarından kaynaklı sorunlarda yasal sorumluluk kabul edilmez.

Prospan Bebek-Çocuklar İçin Bitkisel Öksürük Şurubu- Özellikleri, Kullananlar ve Fiyatı” üzerine 15 yorum

 1. Hicbir işe yaramıyor suruplar.inanin fasarya bu yazilanlar.her bunyeye her ilac iyi gelmiyor.verin gitsin diyorlar.sanki cocuklar deneme tahtasi.saglik konusunda cok gerilerdeyiz.her turlu piyasada yabanci marka meraklisiyiz da bu kaliteli ilaclar konusunda koskoca bir hiciz.

  1. katılıyorum size.doğal üzüm pekmezi yarım su bardağı içine yarım limon sıktım çocuğuma verdim.balgamını arttırdı fakat 2 günde öksürüğü kesti tavsiye ederim.pekmezli karışımı dolapta sakladım.

  1. Kullanılabilir çocuğum grip olduğunda öksürükte peşine geliyor prospandan cok memnunum bizde ikinci güne öksürüğü kesiyor zararı var Mıdır vardır bence hiç bi ilaç masum değil ama en azından normal öksürük şuruplarından daha az zararı olduğuna inanıyorum öksürük şurupları cok zararlı her Dr vermiyor bile

 2. Gerçekten çok güzel bir ilaç içtikten 1 saat sonra öksürüğü tamamen yok ediyor.dahada önemlisi bitkisel olması.prospan 1 numara

 3. kızım 3 yaşında .bu sıra kışa girmemiz sebebiyle surekli (ayda 1 hafta ) kullanacagım ,cok iyi geldi. 2015 ağustos ayından bu yana 3 haftada bir tekrarlayan pfapa sendromumuz var ve ayrıca bademcikleri büyük olduğu için 1 haftada bir büyümeye başlayan boğaz dolayısıyla ne yeme ne içme üstüne huzursuzluk..bitiriyor inanın..izmir de ege üni.sinde profesör arkadaşıma sırasıyla ;tusiben,prospan(bunlar hafif öksürük durumunda)asist,bricalyn (biraz daha ağırlaşınca ;yeşil akan mukus,öksürük ,tatsızlık) bu ara bana çok yardımcı oluyor…
  Allah tüm çocuklara sağlık,anne babalarına ise sabır versin..

 4. Prospani duzenli bir hafta gunde 3 dozaj kullanildiginda kesinlikle ise yariyor.Cogu zaman iki cocugumda hem de bu kadar sik hastalanirken hastaligi atlatiyor.Doktorumuza ve bu surubu bulanlara tesekkurleri bir borc bilirim.

 5. 5 kuruş etmez sakın paranızı boşa harcamayın geçen yıl aldım hiçbir faydasını görmedim

 6. Mükemmel bir öksürük şurubudur iki gün kullanımda etkin sonuç veriyor 2 aylıkken bebeğimde kullandım hala hasta olup öksürse direk prospan alıyorum çok rahatlıyor ananeme dahi içirdim çok rahatlattı tavsiyemdir arkadaşlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir