Nurse Harvey’s Şurubunun (Bebeklerde Gaz Gidermeye Yardımcı) Prospektüsü- Kullanımı

Bebeklerimizde oluşan gaz sorunu için kimyasal ilaçları kullanmayı, doktor tavsiyesi yoksa genelimiz tercih etmiyoruz. Bu kapsamda, ingiliz hemşire harveyin nurse harvey’s gaz gidermeye yardımcı şurubunu bir çok kez tavsiye almış ve kullanmışızdır. Peki nurse harvey’s şurubunun içereği ve özellikleri nedir ona bir göz atalım.

Nurse Harvey’s Fiyatı: 20 tl.

Nurse Harvey’s Bitkisel Şurup

Birim Formülü (5 ml.);

Sodyum bikarbonat 50 mg., kimyon yağı 1 µL, dereotu yağı 1 µL, sakaroz 500 mg., nipasetpt sodyum 7.5 µg, saf su (q.s.p.5 ml) içerir. 145 ml oral çözelti.

Tıbbi özellikler

Sdoyum bikarbonat ve formül içerisinde yer alan dereotu yağı ve kimyon yağı gaz giderici özelliklere sahiptir.

Sodyum bikarbonat oral yoldan verildiğinde sodyum klorür, karbonat dioksit ve su oluşturarak midedeki hidroklorik asidi nötrolize eder. Bikarbonat iyonlarının aşırısı incebağırsaklardan absorbe edilir. Böylece, verilen sodyum bikarbonat’ın tümü ekstraselüler sıvıya geçerek hafif bir alkaloza meydana getirir. Bu durum böbrek fonksiyonu normal olan kimselerde böbreklerin işlevi sonucunda hızla normalize edilir. Sodyum bikarbonat intravenöz yoldan verildiğinde vücudan ekstraselüler tampon sisteminin (bikarbonat/karbonik asit tamponu) konjuge baz bölümünü oluşturan bikarbonat iyonlarına disosiye olur. Bu nedenle sodyum bikarbonat verilmesi metabolik ve respiratuvar asidozu olan hastalarda asit baz dengesini restore eder; ancak, sodyum bikarbonat kullanımına bağlı metabolik alkaloz gelişebilir.

Sodyum bikarbonat verilmesinden kaynaklanan aşırı bikarbonat iyonları idrarla elimine edilir ve idarırn alkalileşmesine neden olur. Bu alkaleşme belirli ilaçların, zehirlerin, zayıf asitlerin ve kan pigmentlerinin renal absorbsiyonunu azaltır ve klirenslerinin artmasına neden olur. Sodyum bikarbonat oral yoldan verildiğinde hızla absorbe olur ve kana bikarbonat ve sodyum iyonları halinde geçer. Vücutta metabolize olmaz ve bikarbonat iyonları böbreklerde filtrasyona uğradıktan sonra reabsorbe edilir.

Önerilen Kullanım Yeri

Bebeklerde gaza bağlı karın ağrısı ve spazm durumlarının giderilmesine yardımcıdır.

Kullanılmaması Gereken Durumlar

Ürünün içindeki maddelerde herhangibirine aşırı duyarlılığı olduğu bilinen bireylerde kullanılmamalıdır.

Uyarılar ve Önlemler

Sakaroza bağlı tahammülsüzlük durumunda (diyabet) kullanılmamalıdır. Kulanmakta olduğunuz ilaç var ise, muhakkak doktorunuza ve eczacınıza bildiriniz.

Kullanmadan önce kullanım klavuzunu dikkatlice okuyunuz. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı intoleransınız olduğ söylenmişse bu tıbbi ürünü almadan doktorunuzla temasa geçiniz.

Yan Etkiler/ Advers Etkiler

Belirtilen şekilde kullanıldığında günümüze kadar bildirilmiş herhangi bir yan etki bulunmamaktadır.

İstenmeyen bir etki görüldüğü zaman Sağlık Bakanlığı Türkiye Farmakovijilans Merkezi (Tüfam) ne bildiriniz.

İlaç Etkileşimleri ve Diğer Etkileşimler

Herhangi bir etkileşim bilinmemektedir. Ancak sodyum bikarbonatın bazı etken maddeler ile (anoreksiyanlar, benzodiazepinler, flekainit, ketokonazol, lityum, salisilatlar, sülfonilüreler, sempatomimetikler ve tolmetin) etkileştiği bilinmektedir.

Günlük kullanma şekli ve dozu:

6 aya kadar 5 ml. (1 tatlı kaşığı)
6 ile 12 ay arası 10 ml. (2 tatlı kaşığı)
Yukarıda belirtilen miktarlarda ürün 24 saat içerisinde 6 defadan fazla verilmemelidir.

Lisansör Firma: Harvey-Scruton Limited- York Uk.

25 santigrad derecenin altındaki oda sıcaklığında saklayınız. Çocukların göremeyeceği erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.

Bu ürün tıbbi yararı geleneksel kullanma ve literatüre dayanmaktadır. Tıbbi müstahzar (ilaç) olarak değerlendirilmemiştir.

3 people like this post.
Yasal Uyarı; Bitkisel ilaçları tıbbi- kimyasal ilaçlarla kullanmadan önce doktronuza danışınız. Yukarıda ve bu site içinde yer alan bilgiler site yöneticisinin ve ziyaretçilerinin sadece şahsi görüşleridir. Bilimsel olarak ispat edilmemişlerdir. Burada yer alan bilgiler hatalı veya güncelliğini yitirmiş olabilir. Okuyucularımızın bu siteden öğrendiklerini uygulamalarından kaynaklı sorunlarda yasal sorumluluk kabul edilmez.

Nurse Harvey’s Şurubunun (Bebeklerde Gaz Gidermeye Yardımcı) Prospektüsü- Kullanımı” üzerine 2 yorum

  1. merhaba. bana yardım edebilir misiniz lütfen. nurse harvey kullanıyodum eczanede yoktu toplatılıyomus dediler. artık yokmus. bir ilacın toplatılması hic normal gelmiyor bebeğime zarar verir mi ? :'(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir